PVC Açılımı

İnşaat sektöründe sıkça kullanılan PVC açılımı, Poli Vinil Klorür’dür. Formülü (C2H3Cl)n olan PVC doğalgaz veya petrol ile tuz karışımlarından elde edilir. Petrokimya tesislerinde üretilen bir polimer türüdür. Birçok katkı maddesi ile harmanlanan bu polimer türü, yüksek ısı verilerek plastik hale getirilir. PVC’nin içersinde klor bulunması nedeniyle ısı alma oranı yüksektir. Alev aldığında hemen kendiliğinden söner. Yüksek sıcaklıklara dayanıklılığı yoktur. Çok çabuk bozulabilir. Diğer polimerlerle karşılaştırıldığında daha çok miktar ve çeşitte madde ile karıştırılabilir. Çok amaçlı kullanım sağladığı ve karıştırılabilir özelliği nedeniyle, diğer polimerlere göre maliyeti de düşüktür.

PVC’nin Kullanım Alanları


PVC açılımı
 Poli Vinil Klorür olan bu polimer, 1920’li yıllarda sentezlenmiştir fakat 1930 sonrasında kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle 2. Dünya Savaşı’nda kullanımı artmıştır. Günümüzde ise bu kullanım iyice artarak, en yaygın kullanılan polimerlerden biri haline gelmiştir.
PVC; pencere, kapı, panjur, çatı kaplama malzemesi, sulama ve pis su boruları için inşaat sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca paketleme sanayisinde, tıp alanında, elektirik-elektronik malzemelerin yapımında, otomotiv sektöründe ve kullandığımız çeşitli eşyaların üretiminde kullanılmaktadır. Birçok alan da hayatımıza yer edinmiş bir polimerdir.

PVC ve Çevre Dostluğu

Pek çok alanda kullandığımız PVC’ler çevre dostu mudur? PVC açılımı, Poli Vinil Klorür olan bu polimerin çevreyi diğer plastikler gibi kirlettiği öngörülür. Oysa PVC’nin çevreye verdiği zarar sadece görüntüdedir. Diğer plastiklerden hacim olarak daha büyük malzemeler için kullanıldığı için çevreye de büyük zararlar verdiği düşünülür. Oysa geri dönüştürülebilir yani değerlendirilebilir bir plastiktir.
PVC, çevreye zarar vermek yerine çevre dostudur. Pencere çerçevesi ve kapı yapımında ahşap malzemenin kullanılması birçok ağaç kesimi demektir. Ağaçları koruma görevi üstlendiğini de söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalar ahşap pencere çerçevesinin, ortalama 15 yıllık ömrü olduğunu gösteriyor. Oysa PVC pencere çerçevelerine boya yapılması gerekmez ve daha dayanıklıdır. Alüminyum üretiminde PVC’ye nazaran daha fazla enerji gerekir ve çevreye verdiği zarar çok fazladır. Ayrıca PVC, ahşap ve alüminyuma göre çok daha hafiftir.
PVC kullanımının çevreye bir diğer faydası ise, sağladığı yalıtım sayesinde yakıttan tasarrufu ettirmesidir. Yakıttaki azalma, çevre kirliliğini azaltacağı gibi ekonomik olarak da kazanç sağlayacaktır.


İncele

Call Now ButtonAramak İçin Tıklayın
www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net