PVC Ne Demek ?

Petrol, doğalgaz ve tuzdan oluşan bir Polimer çeşidi olması PVC ne demek sorusuna kısa bir yanıttır.Polivinil Klorür günlük hayattaki yerini 19’uncu yüzyıldan itibaren almaya başlayan bir üründür. İcat edilmesi bir tesadüfe bağlı olarak gelişmiştir. H.V. Regnault(1835) ve E. Baumann(1872) tarafından keşfedilmiştir. Termoplastik bir polimer olup Oleg Ostromislensky adlı bir Rus kimyacı ile Alman Fritz Klatte PVC’yi ticari ürünlerde kullanmak istemiştir. Polimerin gevrek yapısı ve katı halde iken işlenmesinin zorluğu karşısında söz konusu çabalar son bulmuştur. Waldo Selmon adlı bir BF Goodrich çalışanı farklı katkı maddeleriyle PVC’yi kaplayarak “plastikleştirme” yöntemi geliştirmiştir.

Neden Tercih Edilir?

Teknik anlamda PVC ne demek şeklinde sorulacak olursa Polivinil Klorür(Poly Vinyl Cloride ifadesinin bir kısaltmasıdır) yanıtı alınmaktadır. Petrol, doğalgaz ve tuzdan oluşan bir Polimer çeşididir. Modern dünyada polivinil klorür oldukça yaygın kullanımı bulunmaktadır.

  • Suya karşı dayanımının yüksek olması
  • Kolay temin edilmesi
  • Dayanıklı olması,
  • Hafifliği
  • Uzun ömürlü olması,
  • Aleve dayanıklı olması

gibi etkenler nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Polivinil Klorür’ün kulanım alanları oldukça geniştir. Boru bağlantı parçalarından pis su borularına, gıda ambalajından su geçirmez membranlara kadar pek çok alanda kullanımı söz konusudur. Kimya endüstrisinin bir vazgeçilmezidir. %50 oranında yapı sektöründen ilgi görmektedir. Ucuz olması ve montaj kolaylığı yanında esnekliğiyle de ön plana çıkar.

PVC’nin Kimyası

Bahsi geçen PVC ne demek sorusuna (C2H2Cl)n formülü ile de yanıt vermek mümkündür. Polietilen ile polipropilenden sonra dünya çapında en çok üretilen 3’üncü sentetik “plastik” polimerdir. Chloride ve etilenin karışımından Polivinil Klorür elde edilir. Buradaki klorid tuzdan, etilen ise ham petrolden elde edilmektedir. Bir kimyasal reaksiyonla (polimerizasyon) VCM (VinilKlorid Monomer) gazına dönüştürülmesi söz konusudur. Sert bir plastik olup, bazı plastikleştiricilerile daha esnek, daha yumuşak ve daha işlenebilir olması sağlanır. Son yıllarda sağlık sektöründeki kullanımı artmıştır. Kan torbaları, kanül, kateter, dren ve stoma ürünlerinde kullanılmakta ve kullanım alanını gittikçe artırmaktadır. Çevre ve insan sağlığına etkileri tartışılmaktadır.


İncele

Call Now ButtonAramak İçin Tıklayın
www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net