PVC Nedir?

Plastikler insanların günlük yaşamının hemen her alanında karşılaştığı maddelerden bir tanesidir.Plastiklerden üretilmiş farklı malzemeler bulunmakta olup bunlardan bir taneside PVC’dir. PVC nedir sorusunun en basit cevabı ise Poli Vinil Clorür adı verilen bir plastik türüdür. Çok geniş bir kullanım alanına sahip olmasından dolayı kimyasal endüstrinin en değerli ürünleri arasında gösterilmektedir. PVC’ler farklı alanlarda kullanılsa dahi bunun büyük bir bölümü yapı sektöründe kullanılmaktadır. Dünyada kullanılan toplam PVC malzemesinin yarısı bina malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bunun temel nedeni ise bu malzemenin hem ucuz hem de çok kolay bir şekilde monte edilebilir olmasıdır. Bu zamana kadar binalarda geleneksel malzemeler yanibeton ve ahşap kullanılan bazı bölümlerde artık PVC kullanılmaktadır.

PVC nedir konusundaki bir başka husus ise bu malzemenin bazı özellikleri ile ilgilidir. PVC üretiminde içerisine farklı katkı maddeleri eklenmektedir. Bunlardan bir tanesi olan klorür son derece önemli bir özelliği bu malzemeye kazandırmaktadır. Kloratomu genellikle plastiklerin içerisinde yer almamaktadır. PVC içerisinde bulunan klor, bu malzemenin yanma sıcaklığını artırmaktadır. Yani yanması zorbir plastik türü olarak dikkat çekmektedir ve bu da güvenlik açısından çokciddi bir avantaj sağlamaktadır. PVC alev ile tutuşturulduğu zaman bir süresonra kendiliğinden sönmektedir. Bu özelliği tahmin edilenin aksine yangınlarakarşı dayanıklılık sağlamaktadır.

PVC ilk olarak 1920’liyıllarda bulunmasına rağmen kullanımı 1930’lu yılları bulmuştur. II. Dünya Savaşından sonra ise çok daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. PVC nedirkonusunda bir başka husus isebu malzemelerin çevreye verdiği zararla ilgilidir. Bütün plastikler gibi bu malzemeler doğada yok olmamaktadır. Fakat diğer plastiklerden farklı bu malzemelerin çok büyük hacimli olması kolay bir şekilde fark edilmesine neden olmakta ve bu da çevreden rahatlıkla toplanmasına neden olmaktadır. Bunun dışında neredeyse olumsuz bir özelliği olmayan bu malzeme sağlık alanından yaşam alanlarına kadar çok farklı yerlerde etkin olarak kullanılmaktadır.Ayrıca hobi malzemesi olarak da kullanılan PVC çok kolay monte edilmesi sayesinde yeni ürünlerin yapımında etkin olarak kullanılmaktadır.


İncele

Call Now ButtonAramak İçin Tıklayın
www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net