PVC Plastik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Polivinil Klorür (PVC) Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Polivinil Klorür (PVC) dünyada en yaygın kullanılan termoplastik polimerlerden biridir ( PET ve PP gibi sadece birkaç tane daha yaygın kullanılan plastiklerin yanında ). Doğal olarak beyaz ve çok kırılgan (plastikleştirici ilavelerinden önce) plastiktir. PVC, 1872’de ilk olarak sentezlenen ve 1920’lerde BF Goodrich Company tarafından ticari olarak üretilen çoğu plastikten daha uzun olmuştur. Karşılaştırma olarak, diğer birçok ortak plastik ilk olarak sentezlendi ve sadece 1940 ve 1950’lerde ticari olarak uygulanabilir hale geldi. İnşaat sektöründe en yaygın olarak kullanılır, aynı zamanda işaretler, sağlık uygulamaları ve giyim için bir elyaf olarak kullanılır.
PVC, iki genel formda, önce sert veya plastikleştirilmemiş bir polimer (RPVC veya uPVC) olarak üretilir ve ikincisi esnek bir plastik olarak üretilir. Esnek, plastikleştirilmiş veya normal PVC, ftalatlar (ör. Diisononil ftalat veya DINP) gibi plastikleştiricilerin eklenmesine bağlı olarak uPVC’ye göre bükülmeye daha yumuşak ve daha esnektir . Esnek PVC , elektrik kablolarında veya evlerde, hastanelerde, okullarda ve steril ortamın öncelikli olduğu diğer alanlarda ve bazı durumlarda kauçuğun yerini alan yerlerde döşemede yalıtım olarak yaygın olarak kullanılır. Sert PVC, aynı zamanda , Amerika Birleşik Devletleri’nde ” vinil ” terimi ile atıfta bulunulan tesisat ve boru tesisatı için boru olarak da kullanılır . PVC boruya genellikle “program” denir (örn. Çizelge 40 veya Çizelge 80). Programların arasındaki büyük farklılıklar duvar kalınlığı, basınç derecesi ve renk gibi şeyleri içerir.

PVC plastiğin en önemli özelliklerinden bazıları nispeten düşük fiyatı, çevresel bozunmaya karşı direnci (ayrıca kimyasallar ve alkaliler), yüksek sertlik ve sert PVC durumunda bir plastik için olağanüstü çekme dayanımıdır. Yaygın olarak bulunur, yaygın olarak kullanılır ve kolayca geri dönüştürülebilir (reçine tanımlama kodu “3” ile kategorize edilir).

Polivinil Klorür (PVC) Özellikleri nelerdir ?

Polivinil Klorürün (PVC) en önemli özelliklerinden bazıları şunlardır:

  1. Yoğunluk: PVC çoğu plastiğe göre çok yoğun (1.4 civarında özgül ağırlık)
  2. Ekonomi: PVC hazır ve ucuzdur.
  3. Sertlik: Sert PVC çok zordur.
  4. Dayanım: Sert PVC, son derece iyi bir çekme mukavemetine sahiptir.

Polivinil Klorür, plastiğin ısıya tepki vermesiyle ilgili olan “termoplastik” ( “termoset” e karşı ) bir malzemedir. Termoplastik malzemeler erime noktasında sıvılaşırlar (çok düşük 100 santigrat derece arasında bir PVC aralığı ve katkı maddelerine bağlı olarak 260 santigrat derece gibi daha yüksek değerler). Termoplastikler ile ilgili önemli bir özellik , erime noktasına kadar ısıtılabilmeleri, soğutulmaları ve önemli bir bozulma olmaksızın tekrar ısıtılabilmeleridir. Yanma yerine, polipropilen sıvı gibi termoplastikler, bunların kolayca enjeksiyon kalıplanmasına ve sonradan geri dönüştürülmesine izin verir . Buna karşılık, termoset plastikler sadece bir kez ısıtılabilir (tipik olarak enjeksiyon kalıplama işlemi sırasında). İlk ısıtma, termoset malzemelerinin (2 kısımlı epoksiye benzer) ayarlanmasına ve tersine çevrilemeyen kimyasal bir değişikliğe neden olur. Bir termoset plastiği yüksek sıcaklıkta ikinci bir kez yemeye çalışırsanız , sadece yanar. Bu özellik, termoset malzemelerini geri dönüşüm için zayıf adaylar haline getirir.

Polivinil Klorür (PVC) neden çok sık kullanılıyor?

Özellikle sert PVC bir plastik için çok yüksek bir yoğunluğa sahiptir, bu da onu çok sert ve genellikle çok güçlü kılar. Ayrıca, birçok plastik ürünün uzun ömürlü özellikleri ile birleşerek, inşaat gibi birçok endüstriyel uygulama için kolay bir seçim olmasını sağlayan, çok kullanışlı ve ekonomiktir.

PVC’nin Farklı Türleri Nelerdir?

Polivinil Klorür iki geniş kategoride yaygın olarak mevcuttur: sert ve esnek.

PVC nasıl yapılır?

Polivinil Klorür üç emülsiyon işleminden biriyle yapılır:

  1. Süspansiyon polimerizasyonu
  2. Emülsiyon polimerizasyonu
  3. Toplu polimerizasyon

İncele

Call Now ButtonAramak İçin Tıklayın
www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net www.turkkobi.net